Kaip išsirinkti turistinę kuprinę?

Kaip išsirinkti kuprine

turiu didelį pasirinkimą

Turistine kuprine aš vadinu ~40-120 litrų talpos kuprines skirtas kelionėms ar kalnų žygiams.

Apie mokyklines kuprines, laisvalaikiui ir kas dienai skirtas kuprines, kelioninius krepšius ar alpinistines – šturmines kuprines čia nerašysiu. Bet jei tau reikia kuprinės kelionei aplink pasaulį ar žygiui per alpes – skaityk toliau.

Kuprinės dydis arba tūris litrais yra pirmas dalykas dėl kurio turi apsispręsti prieš eidamas į parduotuvę.
Populiariausios kelioninės kuprinės yra 50-70 litrų talpos. Į jas telpa viskas ko reikia ir nebetelpa tai, ko tikriausiai neprireiks. 80-120 litrų kuprinės dažniausiai naudojamos žygiams, kai reikia pasiimti įvairios papildomos įrangos.
Jei tau kelionėje pakanka vienos poros kelnių ir dviejų komplektų apatinių arba nori sutilpti į Ryanair rankinį bagažą rinkis 40 litrų ar net mažesnę kuprinę.

Renkantis kuprinės dydi svarbiausia yra, kad visi reikalingi/norimi daiktai kartu su trupučiu maisto ir vandens tilptų į kuprinės vidų. Tokius argumentus, kaip “ji atrodo tokia didelė” ar “man ji per didelė, aš tokios nepanešiu..” pasistenk išgrūsti iš galvos.
Svoris priklauso ne nuo kuprinės dydžio, o nuo to kiek stiklinių vyno butelių žadi joje tampytis.
Nors atrodo labai turistiškai, aplink kuprinę kabantys miegmaišis ar palapinė maskatuojasi, išbalansuoja kuprinę, pakeičia svorio centrą ir todėl nešti yra sunkiau, nepatogu. Geriau rinkis didesnę kuprinę į kurią tilptų viskas, ką nori turėti su savimi, nei iškarto planuoti apsikarstyti terbom.

Kuprinė turi būti patogi! Nepatogi kuprinė gali sugadinti atostogas ir tai nebūtinai reiškia, kad kuprinė yra bloga. Tiesiog reikia skirti laiko ir išsirinkti sau patogų modelį.

Kuprinių nugaros – pakabinimo sistemos būna įvairiausių tipų, bet aš išskirsiu tris grupes:

  • Nereguliuojamos – petnešos prisiūtos prie kuprinės ir neįmanoma reguliuoti nugaros ilgio. Dažniausiai taip daromos mažesnės kuprinės skirtos kas dienai/ pigesnės, paprastesnės kuprinės/ arba į lengvumą orientuoti modeliai, tačiau tuomet būna keli kuprinių dydžiai su skirtingo ilgio nugaromis. 
  • Reguliuojamos – vienokiu ar kitokiu būdu galima reguliuoti atstumą tarp pečių ir juosmens diržo. Turistinės kuprinės dažniausiai būna reguliuojamos. Reguliuojamų pakabinimo sistemų yra daugybė variantų. Visi jie veikia, tačiau ne kiekvieną kuprinę galima pritaikyti bet kuriam žmogui.
  • Atitrauktos su tinkleliu (pvz. Lowe Alpine AirZone serija). Dažniausiai naudojama mažesnėse nei 50 litrų kuprinėse. Pliusas – kad geriau vėdinasi nugara. Minusas – svoris atitraukiamas toliau nuo nugaros, todėl nepatogu nešti sunkius krovinius (man asmeniškai virš 15kg).

Nei vienas iš variantų pats savaime nėra nei geresnis, nei blogesnis už kitus – svarbiausia išsirinkti patogų.

Matuotis kuprines reikia su svoriu ir netingint nusireguliuoti pagal save. Kol tuščios, visos kuprinės patogios, todėl bet kurioje normalesnėje parduotuvėje turi pasiūlyti įsidėti kilogramų. Jei reikia, drąsiai kankink konsultantą, reguliuokis visas iš eilės kuprines, dėliokis svorius ir bandyk. Gali būti ir taip, kad konkretus modelis tau visiškai netinka ir neįmanoma jo patogiai nusireguliuoti. Kad ir koks patrauklus dizainas, tokią kuprinę dėk į šalį.

Apie kuprinių reguliavimą neišsiplėsiu, bet pagrindinis kriterijus yra patogumas! Turi sugebėti reguliuotis, kokia svorio dalis tenka pečiams ir kokia klubams. Kuprinė turi būti stabili, neversti atgal ar į šonus. Petnešų paminkštinimai turi būti tose vietose, kur jauti spaudimą.

Kuprinės svoris NĖRA svarbiausias dalykas! Dažnai sutinku žmonių norinčių pačios lengviausios kuprinės. Ir kiekvieną kartą tenka aiškinti, kad nors mažiau kg ant kupros yra gerai, bet labai gali būti, jog patogiau nešti bus kiek sunkesnę kuprinę, kuri yra patogesnė. 

kaip matuotis kuprine

Arklys neneš tavo kuprinės – neši pats!

Lengvinant kuprinę kažkas aukojama, dažniausiai tai yra patogumas ir tvirtumas. Taip, kartais kuprinė lengvinama naudojant geresnes medžiagas ar gudriau išsprendžiant technines detales, tokius atvejus pažinsi iš kainos. Taigi, ypač renkantis visokius ultralightus ir hyperlightus matuokis su kroviniu.

Kuprinės universalumas ir talpumas yra atvirkščiai proporcingas kišenėlių ir skyrelių skaičiui.  Į vientisą skyrių susikrauti galima daug daugiau nei į kelis mažesnius. Asmeniškai man užtenka dviejų kišenių esančių kapišone, kaip bonusas gali būti “slapta” kišenėlė kuprinės viduje, kur gali įsidėti kažką slapto. Visos kitos kišenės ir skyriai atima vietą iš pagrindinio skyriaus ir neleidžia pilnai užpildyti kuprinės tūrio.

Iš pirmo žvilgsnio smagus dalykėlis yra nuimamas kapišonas. Kuprinių su tokiu bonusu surasti gana sunku, bet ar išviso verta ieškoti? Nuimamo kapišono idėja yra ta, kad pagrindinę kuprinę gali palikti ir pasiėmęs tik būtiniausius daiktus išeiti pasivaikščioti. Kapišonas virtęs tašiuku labai retai būna patogus tampytis su savimi, be to dažniausiai tu ir taip turi kokią mažą kuprinėlę ar krepšiuką. Gerai apsvarstyk ar tau tikrai to reikia ir ar bus patogu.

Neperšlampančios kuprinės atrodo, kaip baidarininkų maišai iš PVC medžiagos, tik su petnešomis. Visos normalios kuprinės yra geriausiu atveju impregnuotos – taigi vis tiek peršlaps. Dažnai kuprinės parduodamos kartu su tikrai neperšlampančiais uždangalais. Jei manai, kad tau reikia, bet komplekte uždangalo nėra, gali nusipirkti atskirai.

Medžiagos iš kurių gaminamos kuprinės neturėtų būti tavo rūpestis. Taip, lengvesnės yra gležnesnės, storesnės – tvirtesnės. Bet jei tau nereikia kažko ypatingo, tai ir nesigilink 😉 Net ir pigesnės medžiagos yra pakankamai atsparios. Visgi kuprinės dažniausiai plyšta per siūles arba būna supjaustytos – nuo ko neapsaugos ir prabangiausia cordura. Rinkis kuprinę su kuo mažiau siūlių ir lopų. Pagaminti kuprinę iš vientiso medžiagos gabalo daug sudėtingiau, bet tokios kuprinės būna atspariausios. Neverta mėginti ieškoti kuprinės iš vientisos ar beveik vientisos medžiagos gabalo, nebent ieškai super šturminės kuprinės.

Kokybę dažniausiai garantuoja patikimo gamintojo vardas. Save gerbiantys ir nechaltūrinantys gamintojai suteikia bent 1-2 metų garantiją gamintojo brokui. T.y. jei tau iširo siūlės, išplyšo diržai ar dar kas panašaus nutiko – drąsiai nešk kuprinę atgal į parduotuvę. Jei kuprinė neatrodys, kaip išskalbta žvyru, garantija turėtų galioti. Aišku, tai taikoma geresniems, žinomesniems ir natūraliai brangesniems brandams.

Sėkmės renkantis kuprinę ir talpinant joje savo gyvenimą. Jei dar nesupratai, pagrindinė teksto mintis – REIKIA MATUOTIS!

 

kaip susikrauti visą gyvenimą į kuprinę?

Kuprinė – tavo gyvenimas

Jei dar liko neatsakytų klausimų apie kuprines – klausk komentaruose.

Jei patiko tekstas – parodyk meilę – dalinkis 😉

Jei su kažkuo nesutinki – komentuok!

email

Tau gali būti įdomu:

  • Mindaugas

    Nuostabus įrašas!

  • https://facebook.com/profile.php?id=100000024083194 Vytautas Kirstukas

    Labas :)

    Ar galėtum išvardinti keletą geresnių ir patikimesnių brand’ų? Ir kuris, tavo manymu, geriausias? P.S. Labai naudingas ir informatyvus įrašas :)

    • Arūnas

      Man labai nepatinka vardinti brandus, nes geriausia kuprinė gali būti geriausia tik konkrečiam žmogui konkrečiu atveju :)
      Bendrai pripažinti brandai (tikrai yra ir daugiau, gal net ir geresnių): Lowe Alpine, Mammut, Deuter, Osprey, Blue Ice, Arcteryx, Patagonia, Cold Cold World ir t.t. 😉

  • Daina

    Ačiū už patarimus!!