Judėk!

Nori būti stipresnis? greitesnis? ištvermingesnis? sveikesnis?

Jaučiu, tai gali būt aktualu ne tik laipiotojams ir alpinistams 😀

Atsimeni motyvuojantį video prieš kelis mėnesius užvaldžiusį internetus?

Užvedanti žinutė, ką? :)
Verta apie tai pakalbėti plačiau.

Atletas will-gadd-bozeman-ice-festival

Video įgarsina Will Gadd mintis. Will yra vienas įspūdingiausių šiuolaikinių laipiotojų-alpinistų apie kuriuos žinau. Ledo laipiojimas yra disciplina, kur jis dabar pushina ribas, bet Will Gadd visą gyvenimą yra atletas, aukščiausiame lygyje varžęsis skirtinguose sportuose. “I’m 48. I just had the best 12 months of my athletic career.” – įspūdingas pareiškimas, ypač iš jo lūpų!

Įspūdingų sportininkų yra daug, bet Will dar ir dalinasi savo patirtimi, mintimis ir patarimais! Kiekvienas jo blogo įrašas yra neįtikėtinos vertės.

Bet vienas, kurį noriu aptarti, nuneša stogą!
Ten Training Tips for Lifelong Athletes <<< skaityk dabar!

Jau? Perskaitei? Pasharinai feisbuke? Sėdi apšalęs nuo gerumo? O gal jau auniesi sportbačius?
Aš nepyksiu, net jei pamiršai mano blogą.  Nieko vertingesnio šiandien vis tiek nebeperskaitysi.

Norai, tikslai, svajonės

Sakai nenori būti stipriausias pasaulyje alpinistas, dviratininkas ar plaukikas?

Aš irgi ne. Bet, kad ir kokį gyvenimo tikslų sąrašą dėliočiausi, visada viršuje būna Sveikas ir Stiprus. Tik tiek, kad galėčiau mėgautis gyvenimu, kad galėčiau lipti sieną apie kurią dabar svajoju.

Tai gal nereikia taip žiauriai varyt kaip tas monstras? Aha. 340 dienų per metus atrodo daugokai. Ir šiaip, po vienos rimtesnės Willo treniruotės turėčiau atasigaudinėti savaitę. Bet gi ne tame esmė!

Kiekvienas iš punktų pirmiausia tave daro sveiku ir stipriu.

Manęs vis klausia:

  • ką daryti, kad būčiau kietas alpinistas?
  • ką daryti, kad lipčiau 7a?
  • ką daryti, kad įkopčiau į Akonkagva?

Dabar turėsiu geresnį atsakymą.

O dabar apie tai, kaip aš suprantu Will Gadd punktus, gal net pavyks papildyti. Toliau skaityk tik perskaitęs Ten Training Tips for Lifelong Athletes įrašą.

1. Įsipareigok būti atletu. Reguliariai sportuok, kaip tik gali.svarbeuse kaska dariti

Skamba paprastai. Bet kaip sunku.

  • Šiandien nelipau, nes būčiau pusvalandžiu vėlavęs į treniruotę;
  • Šiandien nebėgau, nes lijo;
  • Šiandien nesportavau, nes mano mėgstamą trenerį pavadavo kitas;
  • Šiandien bloga nuotaika.

Surasti pasiteisinimą taip žiauriai lengva! Kartais, net tikrai rimtą. Bet ar tikrai neturėjai alternatyvos? Gi svarbiausia Judėti!

Aš nesu stiprus laipiotojas. Nesu ir stiprus alpinistas. Pasaulyje tūkstančiai stipresnių, bet Lietuvoje kartais turiu kuo pasigirti. Turbūt todėl ir sulaukiu klausimų, kaip aš treniruojuosi. Nesitreniruoju! Kartais palaipioju, kartais paminu dviratį, kartais padarau kokį prisitraukimą, kartais net prasibėgu kelis km. Kai galiu, einu į miestą (ir iš baro) pėsčiomis arba važiuoju dviračiu. Taip, nemažai laiko praleidžiu kalnuose. Tik tai, kad vis ką nors nuveikiu ir leidžia palaikyti šiokią tokią formą.

O mintys, koks būčiau stiprus, jei rimtai treniruočiausi, tik apgaulingai glosto ego…

2. Kasdien užsirašyk, ką darai.

Čia geras. Padėti varnelę kalendoriuje tikrai malonu.  Palikti tuščią – skauda. Bent iš pradžių, kol nesusitaikai, kad esi lūzeris 😀

3. Pažink ir suprask savo kūną.

Pažįstu žmonių, kurie taip suvarė savo kelius, kad nebegali ne tik bėgioti, bet ir žygiuoti. Pažįstu žmonių, kurie taip suvarė savo pirštus arba riešus, kad visai nebegali laipioti.

Taip, No Pain – No Gain, bet yra aiškus skirtumas tarp stiprėjimo ir savęs žalojimo. Pusę metų nelaipiojau, nes slidinėdamas susižeidžiau petį. Iš pradžių buvo sunku, nežinojau ką daryti. Tada atradau kitų judėjimo būdų.

4. Valgyk gerą maistą.

Jei pakankamai judėsi, treniruosies ir nevalgysi vien šūdo – bus gerai. Nėra shortcutų, dietos nėra stebuklingi sprendimai tavo problemoms.

5. Būk tarp aktyvių žmonių.

Kai treniruotėje ir su draugais susitinki, sportas pasidaro dar patrauklesnis. Bendravimas yra svarbi visų mūsų gyvenimų dalis. Will paminėjo crossfit, o Lietuvoje Insanity chebra sėkmingai pasikinkiusi bendrumo jausmą daro žmones sveikesniais.

Tik svarbu netapti tuo biču, kuris ateina į salę ir dvi valandas praleidžia plepėdamas, o palipti mėgina geriausiu atveju tris kartus.

6. Nusistatyk protingus tikslus.

Dideli tikslai yra gerai. Visi nori laimėti Kaborius ar lipti 7c. Bet trumpalaikiai tikslai, vedantys link pagrindinio, leidžia pastoviai išlaikyti motyvaciją ir karts nuo karto padėti varnelę 😉

7. Tu valdai savo laiką, kol jo neparduodi.

Will labai gerai sudėliojo šitą punktą. Ar tikrai yra daug dalykų svarbesnių už tai, kad būtum stiprus ir sveikas?

Į ką aš išmainau minutes, kai galėčiau sportuoti? truputi miego/ filmą/ facebooką/bokalą alaus… – FUCK! Gal metas įvertint prioritetus?

8. Jei nori tapti geresnis – daryk, kad būtum geresnis! Kasdien.

Nebūtina to norėti ir savaime labai puiku yra tiesiog mėgautis judėjimu. Bet tada būk sąžiningas su savimi ir nesakyk, kad nori būti greitesnis, stipresnis, ištvermingesnis! Jei nori būti geresnis, turi stengtis, analizuoti silpnybes ir kasdien galvoti ką daryti, kad pasiektum savo tikslą.

Jau senokai aš tiesiog mėgaujuosi laipiojimu. Taip, aš norėčiau būti stipresnis, lipti snukesnes trasas, bet nieko dėl to nedarau. Ar neapgaudinėju pats savęs?

9. Nesusilpnėk! Niekada nepasiduok!

Man atrodo tai yra viena priežasčių, kodėl man kartais pasiseka Kaboriuose, nors visi kiti yra žymiai stipresni už mane. Kai turiu kybį, aš jo nepaleisiu tol, kol galėsiu nors truputi laikytis.

Skausmas ir diskomfortas labai demotivuoja. Neleisk jiems tavęs valdyti!

Per treniruotes man sunku varyti iki mirties. Bet kalnuose ar per varžybas žinau dėl ko kenčiu. Net po sunkiausios treniruotės man taip neskauda viso kūno, kaip po eilinių laipiojimo varžybėlių. Jei sugebėčiau taip varyti per kiekvieną treniruotę – būčiau monstras!

10.  Dėl savęs.

Will’as paliko šį punktą užpildyti kiekvienam pagal save. Maniškis primena, kad sportuoju dėl savęs.

Motyvacijos gali būti įvairios, bet jei tu kažką darai, nes nori būti gražesnis, geresnis, stipresnis už kažką – tai nėra sveika. Koncentravimasis į savęs lyginimą su kitais žlugdo. Kreipk dėmesį į tai, ką gali pakeisti – save.

Nesakau, kad norėti nugalėti yra blogai. Tai yra puiku! Tik būk atsargus, kad nepradėtum pergalės siekti trukdydamas kitiems, o ne stiprindamas save.

Koks tavo 10 punktas?

 

 

 

 

 

Užsisakyk Painislove.lt naujienas

Gauk pranešimus apie naujus įrašus tiesiai į el.paštą!

Būsiu geras - šlamšto nesiųsiu 😉

 

Arūnas Kamandulis

email

Tau gali būti įdomu: