Sportinis Laipiojimas – Ko reikia, kad būtų saugu ir malonu?

laipiojimas uolomisMano pirmas kartas

Buvau šešiolikos ir ką tik pralošiau vaa sky či. Ji buvo nepažįstama, gązdinanti ir truputi šlapia, bet atrodė lengviausiai prieinama. Šiaip ne taip išdrįsau pradėti, bet kiekvienas judesys buvo negrabus ir nedrąsus – jokios technikos. Mačiau daugybę filmukų kaip tai daro kiti, bet prakaituoti čia pačiam – visai kitas reikalas. Baigiau greičiau, nei tikėjausi ir man labai palengvėjo – pagaliau saugus.

Pirmas mano maršrutas ant uolos buvo keveriukė Sulove, Slovakijoj. Su Augiu ir Vilimantu užverbavom Aurimą ir Tadą, kad nuvežtų mus iki uolų. Pakeliui sustojom užsipirkti įrangos (dar nebuvo Montis Magia parduotuvės.. :) ). Susimetėm ant guidebook’o, virvės, reverso ir atotampų. Afigienai džiaugėmės dar gavę dovanų magnezijos kubelį.

Pirmą dieną truputį lynojo, tai Tadas (vienintelis patyręs laipiotojas) liko ramiai pavakarieniauti. O męs tryse išdegusiom akim ieškojom sausiausios ir lengviausios trasos – savo pirmosios.

Mazgus rišti mokėjom, su reversu  irgi maždaug žinojom ką daryti, bet nei vienas nebuvom lydinę ant uolos. Nebuvo kas pakabintų top-rope’ą, bet turbūt ir nebūtume leidę – gi jei nori iš tikro pralipti trasą – turi lydinti… :) Taip po truputį ir išmokom saugiai lipti, o po savaitės jau jautėmės asais. Nors ir dabar kartais sužinau kokį niuansą padidinantį saugumą arba palengvinantį darbą.

Nejauku pagalvojus kiek kliurkų tada pridarėm, bet svarbu išgyvenom ir sveiki grįžom namo. Po šitos kelionės aš buvau beviltiškai pakabinatas, garantuotai žinojau, kad laipiojimas yra jėga ir lipsiu kiek galėsiu, kai galėsiu (nors ir prieš tai praktiškai gyvenau salėj).

Tas degančias pradedančiųjų akis matyti ir dabar labai gera, tik džiaugiuosi, kad jiems nebereikia visko atrasti patiems. Yra daugybė lipančių, kurie mielai pamoko žalius, klubai organizuoja keliones, kur niekuo nereikia rūpintis, o ir aš galiu pabūti Tavo asmeninis instruktorius 😉

Sportinis laipiojimas02

Neišsigąsk pavadinimo, jei nesi sportininkas. Taip vadinamas dėl to, kad yra pakankamai saugus (maršrute paruošti bolt’ai – metaliniai kabliai į kuriuos segi atotampas ir virvę) todėl gali lipti ties ar net virš savo galimybių ribos, per daug nesijaudindamas dėl kritimo.

Būtent dėl šios priežasties sportinis laipiojimas yra populiariausias iš visų laipiojimų uolomis.

Maršrutai dažniausiai yra 10-30 metrų ilgio (aukščio), nors populiarėja ir ilgesni. Po kiekvieno lipimo nusileidi ant žemės, kur gali atsigauti, atsigaivinti, paplepėti ir į kitus paspoksoti, prieš vėl atiduodamas visas jėgas ant uolos.

Kad galėtum mėgautis, nereikia būti super stipriu ir kietu laipiotoju. Jei sugebi lipti kopėčiomis, tai rasi ir sau tinkamų maršrutų 😉 Laipiojime nuostabu ir yra tai, kad kiekvienas gali lipti savo maršrutą, kuris suteiks visus malonumus ir įspūdžius. Pradedantysis iš visų jėgų lipantis penkiukę jaučia tą patį kaifą, kaip Adam Ondra lipantis 9a.

Ir šiaip: “The best climber in the world is the one having the most fun!” – Alex Lowe

Įranga

Sulovas

Sulovas

Jei nori savarankiškai laipioti sportinius maršrutus tau reikės truputį daugiau įrangos nei boulderinant. Pirmas sąrašas – būtina įranga, be kurios neišsiversi:

 • Dinaminė virvė. Rekomenduoju 9,5 – 10mm skersmens, 50-70m ilgio (jei gali sau leisti svorį ir kainą – imk ilgesnę).
 • Apatiniai apraišai tau ir partneriui. Nėra didelio skirtumo kokie, svarbu patogūs ir tvirtai užsegti.
 • Atotampos. 12-15 vnt. turėtų užtekti daugeliui maršrutų. Pirk pigiausias arba gražiausias. Visos geros, o kad pajaustum niuansus turėsi dar daug jų pasegioti. Vienintelis patarimas – už platesnio dirželio lengviau laikytis, kai jau pareina galas ir čiumpi kas labiausiai šviečia :)
 • Saugojimo įtaisas. Populiariausi tiesaus veikimo (Petzl Reverso, BD ATC Guide) ir autoblokuojantis (GriGri). Aštuoniukės NETINKA – jos skirtos tik nusileidimui!
 • Karabinas saugojimo įtaisui. Su užsukamais varteliais.

Gali praversti, nors ir nėra 100% būtina:

 • Laipiojimo bateliai. Turėk omeny, kad su jais turi ramiai išbūti bent pusę valandos, čia tau ne boulderingas :) Su kedais lipti laaabai nepatogu.
 • Magnezija ir maišelis magnezijai. Nes prakaituoja rankos ir magnezintis norisi kas porą judesių.
 • Alpinistinis šalmas. Nors absoliuti dauguma sportinių crag’ų yra gerai paruošti ir išvalyti nuo krentančių akmenų ir dauguma laipiotojų kuriuos sutiksit prie vienos virvės ilgio maršrutų lips be šalmų, bet pradedantys laipiotojai turi tendenciją krisdami apsiversti žemyn galvą ir stuktelti į uolą.
 • Savisaugos kilpa ir karabinas. Baigus lipti maršrutą, gali norėtis daugiau jaukumo, nei suteikia atotampa tarp tavo apraišų ir bolt’o. 60cm kilpa čia turbūt patogiausia.
 • Čiuptukas. Jei sugalvosi nusileidinėti pats ir norėsi būti tikrai saugus.
 • Ropebag’as. Arba maišas – paklotukas virvei, kad mažiau purvintųsi ir ilgiau tarnautų.

Žinok ką darai

Prieš lipdamas įsitikink, kad ir tu ir partneris tikrai mokat naudotis saugumo įranga, teisigai užsidėjot apraišus, įsirišot virvę ir įsisegėt saugos įtaisą.

Apie tai, ką reikia mokėti ir žinoti kitame įraše.


Išvalyk Galvą ir Pramankštink Kūną Laipiodamas Uolomis Kalymnos saloje!

laipiojimas uolomis

Nikolaos Smalios nuotrauka


Prenumeruok

Jei nenori pražiopsoti – užsisakyk naujienas žemiau ir susirask mane facebook’e. FB neberodo visiems visų postų, todėl tik prenumerata garantuos, kad iškart sužinosi apie naujus įrašus keliones ir mokymus.

Užsisakyk Painislove.lt naujienas

Gauk pranešimus apie naujus įrašus tiesiai į el.paštą!

Būsiu geras - šlamšto nesiųsiu 😉

 

Arūnas Kamandulis

email

Tau gali būti įdomu: