Gore-Tex – neperšlampantis ir kvėpuojantis stebuklas?

peršlapo ar neišgarino?

peršlapo?

Šiame straipsnyje papasakosiu apie atsparesnį vandeniui ir geriau kvėpuojantį produktą nei Gore-Tex.

Tikiuosi padėsiu suprasti kaip ir kada geriausia naudoti neperšlampančius rūbus ir batus, ko galima tikėtis iš membraninių rūbų ir ko tikėtis būtų kvaila.

Membranos

Daugelyje turistinių ir alpinistinių batų, striukių ir kelnių naudojamos neperšlampančios ir “kvėpuoti” leidžiančios membranos. Žinomiausia ir pirmoji yra Gore-Tex – jau tapusi bendriniu žodžiu naudojamu kalbant apie visas membranas (Event, Aquatex, Gelanots, TriplePoint ir t.t.). Rašydamas Gore-Tex ir aš omeny turiu bet kurią iš membranų.

Visos jos skirtingos, bet principas iš esmės tas pats: iš išorės nepraleidžia vandens, o iš vidaus išleidžia garus – kvėpuoja.Taip, nei striukė, nei jūsų kojos ar rankos savo plaučių neturi, ir netikslu vartoti žodį “kvėpuoja”, bet taip yra patogu ir įprasta, todėl toliau straipsnyje žodį “kvėpuoja” naudosiu membranos laidumui garams ir prakaitui apibūdinti.

100% neperšlampa ir 100% kvėpuoja

Žinomas laipiotojas ir alpinistas Andy Kirkpatrick pastebėjo, kad iš šiuolaikinių technologijų žmonės tikisi stebuklingų savybių. Yra vienas produktas, kuris visiškai neperšlampa ir nei truputį netrukdo jūsų kūnui kvėpuoti. Lengvas, kompaktiškas ir paprastas, galite turėti kuprinėje, o prireikus apsaugoti nuo lietaus save ir net priimti draugą. Tai labai universalus produktas kuriuo galite apsisaugoti ir nuo saulės kaitros ir nuo agresyvesnių šunų. Kainuoja irgi ne kosmosą – nuo kelių litų iki kelių šimtų už prabangius modelius. Minusas tas, kad šis stebuklas neapsaugo nuo vėjo ir lipti uolomis su skėčiu rankose yra kiek sunkiau nei įprastai. Tačiau visada turi kažką aukoti vardan super gero funkcionalumo.

Dirbdamas Montis Magia parduotuvėje dažnai sulaukiu klausimų “Ar ši striukė/batai neperšlampa?” Žmonės tikisi tiesaus atsakymo TAIP, kurio niekada iš manęs nesulaukia. Vietoj to, kelias minutes pasakoju techninius dalykus apie membraną ir jos savybes.

Mano tikslas, kad žmogus suprastų jog visiškai vandens nepraleidžia coca colos butelis arba politileninis maišas, jei rūbas turėtų tokias savybes – jį apsivilkęs būtum šlapias net nelyjant lietui.

Antras dažniausias klausimas “Ar ši striukė/batai kvėpuoja?” Tai dar sudėtingesnis klausimas į kurį dažniausiai atsakau, kad visų pirma ši striukė/batai neperšlampa, BET IR kvėpuoja, jei daiktas peršlaptų – kvėpuotų daug geriau.

Membranų, aprangos ir batų gamintojai išleido daug pinigų, kad jūsų pasąmonėje nusėstų žinutė Gore-Tex = kvėpuoja, kuri yra iš esmės klaidinanti.

Kai bėgioji be marškinėlių – gali sakyti, kad tavo kūnas laisvai kvėpuoja. Tavo kūnas visada prakaituoja, tik tu tai pajauti, kai rūbai arba tavo oda prisisotina ir nespėja išgarinti kūno pašalinamo prakaito. Jei supranti, kad tavo mėgstamiausi medvilniniai marškinėliai gali nespėti išgarinti viso prakaito, tai kaip gali neperšlampanti striukė garinti geriau?

Mąstyk ir prisitaikyk

Kai pirmą kartą buvo pristatytas “neperšlampantis ir kvėpuojantis” Gore-Tex’as žmonės galvojo, kad tai apgavystė, nes mąstant logiškai, tai yra nesuderinami dalykai. Tačiau dabar žmonės mokėdami pinigus tikisi gauti stebuklingus produktus. O visa outdoor industrija siekia patenkinti šiuos lūkesčius ir vis gerina stebuklingų produktų savybes.

Tačiau Gore-Tex vis dar nėra neperšlampanti ir neperpučiama kondicionavimo sistema. Todėl turi galvoti ką, kaip, kur ir kada dėvėti.

Geriausias būdas pasiekti maksimalaus komforto – naudoti geriausiai konkrečiai situacijai pritaikytus produktus:

  • Nebėgiok su neperšlampančiais batais, kai gali apsiauti lengvus bėgimo batelius;
  • Tau nereikia dėvėti striukės ar kelnių su Gore-Tex’u geru oru, daug patogiau bus paprasti ar tik neperpučiami rūbai;
  • Jei lyja ir yra karšta kartais gali prasisegti striukę ir išvėdinti susikaupusį prakaitą.
  • paprasti dalykai – pratęsk pats 😉

Mitai apie Gore-Tex

  • Vilna užkemša membraną. Sklando mintis, kad su Gore-Texiniais batais negalima dėveti vilnonių kojinių, kuri išsivystė, iki vilnonių mėgstinių ir striukių nesuderinamumo mito. Membranos poros yra daugybė kartų mažesnės už mažiausius vilnos plaušelius. Jei jums patogu, membraninius batus ar rūbus galite dėvėti su bet kuo, tiesiog prakaitą geriau perduoda modernios sintetinės kojinės ir flisai.
  • Gore-Tex gerina striukių ar batų kvėpavimą. Tikiuosi jau aišku, kodėl tai yra nesąmonė.

Gore-Tex priežiūra

  • Svarbiausia vadovaukitės etiketėje pateiktomis rekomendacijomis
  • Reguliariai plaukite gaminius su membranomis. Purvinos ir riebaluotos membranos praleidžia vandenį ir prasčiau kvėpuoja.
  • Plaukite tik su tam skirtomis priemonėmis. Lietuvoje nesunkiai gausite Nikwax ar Tokko priemonių skalbimui ir impregnavimui. Jei neturite specialiai membranoms skirtų ploviklių rinkitės kuo natūralesnį, be papildomų baliklių,kvapų ar kitų priedų, pavyzdžiui, natūralų ūkinį muilą.
  • Visada gerai išskalaukite plovimo priemones, net ir specialias. Kartais rekomenduojama skalbyklėje įjungti papildomą skalavimo ciklą.
  • Didelis karštis gali išlydyti membraną. Nedžiovinkite arti ugnies ar ant radiatorių.
  • Nesuriškite striukės rankovių ir apskritai venkite traiškymo ir trynimo.

Nori suprasti KAIP veikia membranos

ir mėgsti technines detales – spausk čia.

Patiko – parodyk meilę – Like & Share 😉

Užsisakyk Painislove.lt naujienas

Gauk pranešimus apie naujus įrašus tiesiai į el.paštą!

Būsiu geras - šlamšto nesiųsiu 😉

 

Arūnas Kamandulis

email

Tau gali būti įdomu: